arama

  İtalya Floransa’ya Nasıl Gidilir? Nerede Ne Yenir, Nereleri Gezilir? Floransa Gezi Rehberi..

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  İtalya Floransa’ya Nasıl Gidilir? Nerede Ne Yenir, Nereleri Gezilir? Floransa Gezi Rehberini sizler için hazırladık..

  Floransa’ya yıllar önce ilk gidişim bir Roma seyahatinden günübirlik olarak geçtiğim kısa bir gezi ile olmuştu. Floransa, önemli tarihi ve turistik noktaları bir iki günde gezilebilecek kadar küçük bir şehir olması sebebiyle, o günübirlik gezimizde görmek istediğimiz hemen her şeyi genel anlamda görmüş olsak da, Avrupa’yı Ortaçağ’dan çıkartıp, bugünkü gelişmişliğinin temellerinin atılmasını sağlayan rönesansın, çıkış noktası olan bu şehre, bir kere daha gelip daha detaylı gezip görmek istemiştim her zaman. Bundan dolayı da 15 günlük İtalya turumuzda Portofino’dan sonra, çok görmek istediğimiz Toscana Bölgesi’nin de başkenti sayılan Floransa’ya doğru çevirdik rotamızı.

  Floransa, hemen her yeri yürüyerek gezilebilecek kadar küçük bir şehir. Ancak bu küçük ama sevimli şehri gezerken her köşede dünyaca ünlü bir sanatçının eseri ile karşılaşabiliyorsunuz. İnsan kendini bu şehirde gezerken tarih ve sanat ile iç içe hissediyor gerçekten. Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Botticelli’nin şehrindeyiz ne de olsa. 🙂

   

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  Floransa’da Nerede Kalınır?

  Floransa küçük bir şehir olduğu için hangi bölgesinde kalırsanız kalın, şehrin merkezine çok uzak kalmazsınız aslında, ancak otelinizi Duomo ile Ponte Vecchio köprüsü arasında kalan bölge içinde ayarlarsanız yürüyerek dolaşma anlamında çok daha rahat edersiniz. Biz Duomo’ya çok yakın olan, 4 yıldızlı olmasına rağmen makul fiyatlı Hotel Fenice’de kalmıştık. 4 yıldızlı dediğime bakmayın. İtalya’daki otellerin yıldız standartları ile bizimkiler biraz farklı sanırım. 🙂 Otel, ancak 3 yıldızlı olabilecek kalitede fakat o kadar merkeziydi ki tavsiye edebilirim. Tüm Floransa otelleri için www.booking.com adresine bakabilirsiniz.

   

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  Floransa’da Ne Yapmalı? Nereleri Gezip Görmeli?

  Duomo olarak da bilinen Santa Maria del Fiore Katedrali ve çevresi Floransa’yı gezmeye başlamak için kesinlikle en iyi nokta diyebilirim. Daha sonra sırası ile Piazza Della Repubblica, Piazza Della Signoria, Uffizi, Ponte Vecchio, Palazzo Pitti ve Boboli Bahçeleri rotasını takip ederek gezerseniz, bu güzel şehirde görmeniz gereken önemli yerlerin büyük çoğunu görmüş olursunuz.

  Duomo Meydanı günün hangi saati giderseniz gidin mutlaka kalabalık oluyor. Her daim bu güzel katedrali fotoğraflamak için gelen turistlerle karşılaşacaksınız. Ancak meydan o kadar küçük ki, katedralin tamamının fotoğrafını çekmek için uygun bir açı bile yakalayamıyorsunuz. Floransa fotoğraflarının çoğunda gördüğümüz o güzel kubbe, bu etkileyici katedrale ait. Katedrale giriş ücretsiz olduğundan, isterseniz girip gezebilir, meşhur kubbesinin iç süslemelerine uzun uzun bakabilirsiniz. Katedralin ön yüzünün hemen karşısında Battistero di San Giovanni yani vaftizhane bulunuyor. Campanile yani çan kulesi de meydanın önemli yapılarından.

  Vaftizhane’nin özellikle kapıları çok ünlü. Kuzey kapısı, Andrea Pisano tarafından yapılmış ve şehrin koruyucusu St Giovanni Battista’nın hayatını anlatan kabartmalar ile süslenmiş. Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan Güney kapısında İsa Peygamber’in hayatını anlatan sahneler bulunmakta. Heykeltraş Ghiberti tarafından Eski Ahit’ten sahnelerin resmedildiği doğu kapısı en meşhur olan kapı. Bu kapı Michelangelo tarafından “Cennet’in kapısı olacak kadar güzel” olarak tanımlandığından dolayı “Cennet Kapısı” olarak adlandırılmış. Ancak Vaftizhane’nin önünde görülen kopyası maalesef. Orjinalini görmek isterseniz katedralin müzesini gezmeniz gerekir.

  Vaftizhane’den sonra Via Roma yolunu yolunu takip ederek Piazza Della Repubblica’ya ulaşıyoruz. Bu güzel meydandaki kafelerde oturup biraz dinlenebilir, etrafı seyredip keyif yapabilirsiniz. Meydandaki kafelerin kesinlikle en ünlüsü olan Cafe Gilli’de tiramisu yemenin tam vakti. 🙂 Bu kafeye öğleden önce uğramanızda fayda var kesinlikle. Çünkü, bu lezzetli tiramisu öğleden sonra kalmıyor genellikle.

   

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

   

  Tatlımızı yiyip enerjimizi aldıktan sonra yolumuzu Piazza Della Signoria’ya çevirebiliriz artık. Floransa’nın açık hava müzesi olarak adlandırılan bu küçük meydanda yer alan kale şeklindeki Eski Saray (Palazzo Vecchio) şu anda Floransa’nın Belediye Binası olarak kullanılıyor. Görkemli binanın hemen giriş kapısında, orjinali Galleria Accademia’da bulunan, Michelangelo’nun ünlü Davud heykelinin bir kopyasını görebilirsiniz. Ancak kopyası bile görkemli gerçekten. Michelangelo tarafından yapımı 3 yıl süren ve 1504’de bitirilen heykel ilk olarak bu meydana yerleştirilmiş, 400 yıla yakın burada sergilendikten sonra bir fanatik tarafından saldırıya uğrayıp ayak parmakları zarar görünce, 1873 yılında sergilenmek üzere Galleria Accademia’ya alınmış. Daha sonra bu ünlü heykelin bir kopyası 1910 yılında tekrar bu meydana yerleştirilmiş. Rönesans heykel sanatının başyapıtı olarak kabul edilen bu heykel Floransa’nın da simgesi olmuş durumda. Meydanda Davud heykelinden başka, 450 yıllık Neptün Çeşmesi ve Heykeli, yüzlerce yıl Floransa’yı yöneten ve sanat alanında bu kadar gelişmesinde ciddi destekleri olan Medici Ailesi’nden Cosimo Medici’nin atlı heykeli, Herkül’ün Medusa’nın kafasını kestiği ünlü heykel gibi daha birçok güzel heykeli görebilirsiniz. Eğer özellikle sanat tarihine meraklıysanız, Floransa tam size göre diyebilirim.

  Signoria Meydanı’ndan sonra, Avrupa’nın en büyük müzelerinden biri olan ünlü rönesans sanatçılarının eserlerinin sergilendiği Uffizi Galerisi’ni gezmelisiniz mutlaka. Ancak kapısında her daim çoooooook uzun kuyruklar olduğundan dolayı, internet üzerinden rezervasyon yaptırıp, rezervasyon numarası ile gidip hiç beklemeden giriş yapabilirsiniz. Dünya’nın en güzel müzelerinden biri kabul edilen bu müze, 1500’lü yıllarda Cosimo Medici tarafından Floransa’nın yönetim sarayı olarak inşa edilmiş. Uffizi Galerisi’nde, Leonardo Da Vinci, Raffaello, Michelangelo, Correggio, gibi pek çok ünlü rönesans dönemi sanatçısının eserlerini ve Medici Ailesi’nin muhteşem sanat koleksiyonunu görebilirsiniz. Botticelli’nin ünlü eseri Venüs’ün Doğuşu’nu da mutlaka görmelisiniz.

   

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

   

  Uffizi’den çıktıktan sonra şehri ikiye bölen Arno Nehri’ne doğru ilerleyip, muhteşem manzarası ile Ponte Vecchio’yu görmelisiniz mutlaka. Floransa’ya ilk gidişimde bu şirin köprüye bayılmış, yemek yemek için mutlaka bu köprüyü gören restoranları tercih etmiştim özellikle. Güneşli bir günde nehirde kano yapanları, ve üzerindeki bu mühteşem köprüyü seyretmek çok keyifli gerçekten. Bence Floransa’nın simgesi ne Duomo’nun kubbesi, ne de Davut heykeli, kesinlikle bu şirin köprü. 🙂

  Arno Nehri üzerinde Floransa’nın iki yakasını birbirine bağlayan pekçok köprü bulunuyor. Ancak Ponte Vecchio, 2. Dünya Savaşı’nı atlatıp, günümüze kadar gelen tek köprü durumunda. İlk yapıldığı dönemlerde üzerindeki dükkanlarda kasaplar ve dericiler varken günümüzde artık kuyumcular bulunuyor. Dükkanların üst katında ise, Medici Ailesi’nin evi olan Palazzo Piti ile, o dönemde Floransa yönetim sarayı olan Uffizi’yi birbirine bağlayan bir koridor bulunuyor. Medici Ailesi üyelerinin halka karışmadan güvenle evlerine gidebilmeleri için yapılmış bu koridorun duvarları bu zengin aile yol boyunca sıkılmasın diye nadide sanat eserleri ile süslenmiş. Bu ne lüks 🙂

  Köprünün hemen üzerine çıktığımızda çevresi parmaklıklar ile çevrili bir heykel ve bu parmaklıklara asılmış bir sürü kilit görüyoruz. Aşıklar üzerine isimlerini yazdıkları bu kilitleri buraya kilitleyip anahtarını Arno Nehri’ne atarak aşklarını sonsuza kadar kilitlediklerine inanıyorlarmış. Yolunuz bir gün sevgilinizle birlikte buraya düşerse yanınızda bir kilit ile birlikte hazırlıklı gelmekte fayda var. 🙂 Ponte Vecchio’dan karşıya geçtikten sonra Pallazzo Piti’nin arka tarafında kalan Boboli Bahçeleri’ni de gezebilir, doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

  Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Michelangelo Tepesi. Burası tüm şehri, özellikle de Ponte Vecchio ve Duomo’yu yukarıdan görebileceğiniz, muhteşem şehir manzarasına sahip bir tepe. Özellikle akşam üzeri güneşin batmasına yakın gidip Floransa’nın muhteşem manzarasını hem gündüz, hem de gece görmenizi tavsiye ederim. Genellikle turistler şarap ve peynirlerini alıp, buradaki merdivenlere yayılıp güneşin batışını seyrettiklerinden, kalabalık ve şenlik tadında bir ortam oluyor.

  Floransa’da en sevdiğim şeylerden biri de hepsi pastel tonlarında boyanmış evler ve mutlaka tüm pencerelerde bulunan tahta panjurlar olmuştu. Dar sokaklarına dalıp keşfe çıkın ve bu güzel yapıları seyretmenin keyfini çıkartın. Daracık sokaklardan geçerken bir İtalya klasiğı olan ve sanırım başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz minicik arabalar göreceksiniz. Bazı sokaklar o kadar dar ki o nedenle normal boyutta araba yok sanırım burada. 🙂

  Eğer 4-5 günlük bir Floransa seyahati planladıysanız bir iki gününüzü de mutlaka, gerçekten muhteşem köyleri bulunan Toskana Bölgesi’ni gezmek için ayırın derim. Floransa’dan günübirlik yapacağınız seyahatler ile İtalya’nın sembolü Pisa Kulesi’ni, tamamı surlar ile çevrili Lucca’yı, gözünüzün alabildiği üzüm bağları olan İtalya’nın şarap mahseni Chianti Bölgesi’ni, sanki bir film stüdyosundaymışsınız hissi veren San Gimignano köyünü, ve muhteşem Ortaçağ şehri Siena’yı görebilirsiniz.

   

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

   

  Pisa şehrine Floransa’dan 1 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Ancak tren istasyonu Pisa Kulesi’ne çok yakın değil. İstasyondan bir otobüse binerseniz 10 dakika içinde İtalya’nın sembolü olan ve gerçekten inanılmaz yamuk duruşu ile insanı hayrete düşüren bu güzel kuleye varıyorsunuz. Pisa’dan sonra aynı tren ile dönüş yolunda Lucca’da inerseniz tüm etrafı surlar ile çevrili olan bu şirin kasabayı da gezebilirsiniz. Yarım gün Pisa, yarım gün Lucca için yeterli olacaktır kesinlikle.

  Biz diğer bir günümüzü de Chianti Bölgesi, San Gimignano ve Siena için ayırmıştık. Bir çok firma bu bölgeler için, sizi sabah otelinizden alıp, akşam yine otelinize bırakacak şekilde günlük turlar düzenliyor. Genellikle de oteller ile anlaşmalı oldukları için, kaldığınız otele sorarsanız mutlaka sizi yönlendireceklerdir. Kişi başı 50 € civarında olan bu turdan biz çok memnun kalmıştık. Mutlaka yapmanızı tavsiye ederim.

  Floransa’da Ne Yemeli? Nerede Yemeli?
  İtalya’da olduğumuza göre menü belli aslında; Pizza, Makarna, Floransa usulü biftek, tatlı olarak da tiramisu. Şimdi gelelim şehrin en iyi pizza yiyebileceğiniz restoranına; kesinlikle Osteria del Gatto e la Volpe. (via ghibellina 151/R) Pizzaları kesinlikle muhteşem ve fiyatı da gayet ucuz, yemeden dönmeyin derim 🙂 Tatlıları da başarılı.

  Buraya kadar gelmişken Floransa usulü biftek yemeden dönmek olmaz değil mi? Bunun için de İl Latini’yi tavsiye ederim. Ancak bizim gibi rezervasyon yaptırmadan giderseniz kapıdaki uzun kuyruğu beklemeniz gerekebilir. Bundan dolayı akşam gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Bifteği kg ile satıyorlar ve kilosu 45€. İstediğiniz ağırlıkta sipariş ediyorsunuz ve o büyüklükte pişiriyorlar. Gerçekten çok lezzetli ancak az pişmiş et yemeyenlerdenseniz zorlanabilirsiniz. İyi pişmiş dediğinizde bile az pişmiş bir et geleceğini garanti edebilirim. Burası, etin çok fazla pişirildiğinde lezzetini kaybedeceğini düşünen restoranlardan anlayacağınız.

   

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

  İtalya Floransa Gezilecek Yerler

   

  Yapmadan dönmeyin;

  • Duomo’yu görmeden,
  • Davud heykelini fotoğraflamadan,
  • Ponte Vecchio’dan geçmeden,
  • Uffizi’yi gezmeden,
  • Floransa usulü biftek yemeden,
  • Michelangelo Tepesi’nden şehri izlemeden,
  • Günübirlik Pisa Kulesi seyahati yapmadan dönmeyin.
  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.