arama

  Aydın Gezilecek Yerler Nereler?

  Aydın Gezilecek Yerler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Aydın gezilecek yerler; tarihi geçmişi ve doğal güzelleri bakımından oldukça zengindir. Ege Bölgesinde yer alan Aydın; tarihin en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en kalabalık yirminci şehri olan Aydın; 8.116 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. 17 adet ilçeden oluşan Aydın; Ege Bölgesinin en büyük üçüncü ili statüsüne sahiptir.

   

  Aydın Gezilecek Yerler

  Aydın Gezilecek Yerler

   

  Aydın; Antik uygarlıklara ev sahipliği yapması bakımından birçok tarihi eseri bünyesinde barındırarak yerli ve yabancı turistleri kendine çekmektedir. Turizm şehirlerinden biri olan Aydın; Adnan Menderes Üniversitesi ile de öğrenci nüfusu yüksek bir şehirdir. Kuşadası Alışveriş Merkezi, Forum Aydın, Novada Outlet gibi alışveriş merkezlerine de sahiptir.

   

  Aydın Gezilecek Yerler

  Aydın’da Gezilecek Yerler

  Aydın Gezilecek Yerler: Antik Mekânlar

  Aydın’da gezilecek yerler arasında pek çok tarihi kalıntı ve yapı bulunmaktadır. Bu yapılar arasında en bilinen Aphrodisias Antik Kenti’dir. Adını güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit’ten alan bu Antik Kent; milattan önce ikinci yüzyılda inşa edilmiştir. Bunun yanı sıra Aphrodisias Antik Kenti’nde bulunan eserlerin sergilenmesi adına yaptırılan Aphrodisias Müzesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Bu müze; UNESCO tarafında korunması gereken Dünya Mirasları arasında da yer almaktadır.

   

  Aydın Gezilecek Yerler

  Aydın Gezilecek Yerler

   

  Mitolojik öykülerde adı sıklıkla geçen Zeus Mağarası; Aydın’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Aydın ziyareti esnasında Zeus Mağarasının şifalı ve güzellik verdiği düşünülen serin suyunda yüzmek serbesttir. Bunun yanı sıra Kurşunlu Manastırı da; mezarlıkları, freskleri, keşiş odaları, surları ile görülmesi gereken tarihi güzelliklerden biridir.

   

  Aydın Gezilecek Yerler

  Aydın Gezilecek Yerler

  Aydın Gezilecek Yerler: Tarihi Mekânlar

  Aydın gezilecek yerler arasında antik mekânlar olduğu gibi tarihi mekânlar da bulunmaktadır. Bu mekânlar arasında ilk sırada Güvercinada Kalesi gelmektedir. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bu kale; Aydın’da görülmesi gereken tarihi mekânların başında gelmektedir. Faustina Hamamı ise; Roma dönemine ait tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Rivayete göre İmparator Marcus tarafından eşi Faustina için yaptırılmıştır. Büyük bir havuza sahip olan hamamın; aslan biçimindeki havuz musluğu Milet Müzesinde sergilenmektedir.

  1648 yılında inşa edildiği düşünülen Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı da Aydın’da yer alan tarihi güzelliklerden biridir. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile dikkat çeken Aydın; Saplı Ada ve Dilek Yarımadası gibi görülmesi gereken yerlere de ev sahipliği yapmaktadır.

  mersin bayan escort

  benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER