arama

  Avusturya Hallstatt’a Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Hallstatt Gezilecek yerler Nereleri? Hallstatt Gezi Rehberi..

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Avusturya Hallstatt’a Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Hallstatt Gezilecek yerler Nereleri? Hallstatt Gezi Rehberi burada.

  Avusturya’nın masal kasabası Hallstatt’ı hep görmek istemişimdir. İnstagram’dan takip ettiğim birçok seyahat ile ilgili hesaplarda sürekli fotoğraflarını gördüğümden dolayı hep ilgimi çekmiştir. Yüksek dağlar, büyük bir göl ve gölün kenarında çok sevimli, masal gibi bir kasaba… Buraya nasıl gidebilirim diye araştırırken THY ile Hallstatt’a yaklaşık 70 km mesafedeki Salzburg’a gidebileceğimizi görünce 2 gün Salzburg, 2 gün Hallstatt şeklinde 4 günlük bir tatil planladık hemen.

   

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler

  Hallstatt’a nasıl gidilir?

  THY ile Salzburg’a uçtuktan sonra, Salzburg’dan Hallstatt’a tren ile gidebilirsiniz ancak yolda aktarma yapmanız gerekiyor. Yol çok uzun olmasa da (Yaklaşık 70-80 km) trenler çok hızlı olmadığından dolayı yol yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Ancak Avusturya’nın o yemyeşil doğasını izleye izleye keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Hallstatt tren istasyonu tam kasabanın içinde değil, gölün karşı kıyısında bulunuyor. Trenden inince kısa bir tekne yolculuğu ile karşıya geçmeniz gerekiyor. Tekne ile karşıya geçerken doğanın güzelliğine hayran kalıyorsunuz resmen. Tek kelime ile muhteşem. Gölün kenarında sevimli bir kasaba, etrafında yüksek yüksek dağlar, karlı tepeler (Nisan ayı) O kadar sakin ve huzurlu ki, masal gibi. 

  Tekneden iner inmez kendinizi sanki Avusturya’nın bir kasabasında değil de uzak doğuda bir yere gelmiş gibi hissediyoruz. Kasaba uzak doğuluların istilasına uğramış gibi 🙂 Etrafınızdaki hemen herkes çekik gözlü. Bundan dolayı, kaldığımız otelde kahvaltıda noodle bile vardı 🙂 Uzak doğulular bu kasabayı o kadar çok beğenmişler ki, Çin’de bu kasabanın bire bir aynısını inşa etmişler.

   

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler

  Hallstatt’da nerede kalınır?

  Burası aslında Salzburg’dan günübirlik gelip, keyifli birkaç saat geçirdikten sonra dönülebilecek bir yer aslında. Gece kalmaya gerek yok ama bizim seyahatimizin asıl amacı Salzburg’u değil burayı görmek olduğu için biz bir gece kalmak istedik. Tam meydanda bulunan, göl kenarındaki Grüner Baum Otel’de kasabanın sevimli meydanına bakan odalardan birinde kaldık. Göl manzaralı odaları da var ancak odamızın balkonunda o çok sevimli meydana karşı oturup bir şeyler içmek, gelene gecene bakmak da çok keyifliydi.

   

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler

  Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler

  Hallstatt’da ne yapılır?

  Kasaba bir uçtan diğer uca yürüyerek maksimum 20 dakikada gidilebilecek küçüklükte 🙂 Tekneden inince sol tarafa doğru 20-30 adım atınca kasabanın minik ama çok sevimli meydanına ulaşıyorsunuz. Burada bulunan restoranların önündeki masalarda oturup, şinitzelinizi yerken güzel vakit geçirebilirsiniz. Yemeğinizi yedikten sonra Hallstatt’ın sevimli sokaklarını yürüme vakti. Kasabanın en sonunda gölün üstünde yeşil bir park var. Oraya kadar yürüyün mutlaka. Bu yeşil alanda oturup kasabayı uzaktan izlemek de çok keyifli. Burada başka ne yapılır derseniz, bol bol fotoğraf çekmek bu işin olmazsa olmazı 🙂 Bunun dışında kasabada eski bir tuz madeni bulunuyor. Teleferik ile yukarı çıkıp orayı gezebilirsiniz. Hallstatt ve tüm gölü tepeden görebileceğiniz çok güzel bir seyir terası var Son teleferik saat 16:00’da. Biz saati kaçırıp yukarı çıkamamıştık. Aman siz saatini atlamayın.

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.