arama

  Artvin Gezilecek Yerler Nereler?

  Artvin Gezilecek Yerler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Artvin gezilecek yerler bakımından doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile oldukça zengin bir şehirdir. Karadeniz Bölgesinde yer alan Artvin; Gürcistan ile sınırdır. Erzurum, Rize ve Ardahan ile komşu olan Artvin; 7.436 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. Engebeli ve ormanlık arazileri bakımından arkeolojik kazılara uygun olmayan Artvin’in bilinen en eski tarihinin milattan önce 3000 ile 4000 arasında olduğu düşünülmektedir.

  Artvin’de yaşadığı bilinen ilk devlet; milattan önce 2000 yılında Hurriler kavmi olarak bilinmektedir. Artvin ili ekonomik bakımdan; çay ve fındık ile geçinmekle birlikte narenciye, pirinç, kivi gibi ürünlerin de ekonomiye katkısı bulunmaktadır. Artvin; adını şehri kuran İskit Beyinden almaktadır.

   

  Artvin Gezilecek Yerler

  Artvin Gezilecek Yerler

  Artvin Gezilecek Yerler: Tarihi Mekânlar

  Artvin gezilecek yerler arasından birçok tarihi mekân bulunmaktadır. Cilalı Taş Devrine dayanan geçmişi sayesinde Artvin; tarihi eser ve yapı bakımından zengindir. Artvin’de bulunan Dolishane Kilisesi; 10. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen bir yapıdır. Hamamlı Kilise olarak da adlandırılan Dolishane Kilisesi daha sonra camiye çevrilmiştir. Bunun yanı sıra 896 yıllarında inşa edilen Porta Manastırı; Artvin’de ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

  Artvin’in tarihi güzellikleri arasında yer alan Şavşat Kalesi ise; henüz tarihi geçmişi bilinmemekle birlikte yapılan arkeolojik kazılar sonucu 10. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Artvin’de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alan Şavşat Kalesinin yanı sıra, milattan önce inşa edildiği düşünülen Gevhernik Kalesi de pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

   

  Artvin Gezilecek Yerler

  Artvin Gezilecek Yerler

  Artvin Gezilecek Yerler: Doğal Güzellikler

  Artvin gezilecek yerler arasında birçok tarihi yapı olduğu gibi doğal güzellikler de bulunmaktadır. Bu kapsamda Cehennem Deresi Kanyonuna ev sahipliği yapan Artvin; dünyanın en büyük ikinci kanyonuna sahiptir. Bu kanyon görülmesi ve gezilmesi gereken doğal güzellikler arasında ilk sırada yer almaktadır.

  Çeşitli bitki örtüsü ve kuş türleri ile görülmesi gereken bir diğer güzellik ise Papart Vadisi’dir. Borçka Karagöl; tabiatı ve doğal güzelliği sayesinde milli park ilan edilmiştir. Görülmesi gereken yerler arasında yer alan Borçka Karagöl’ün yanı sıra Mençuna ve Maral Şelalesi de mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

  mersin escort bayan

  benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER