arama

  Aladağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Eski bir yerleşim yeri olan Aladağ; hem Selçuklular hem de Osmanlılar döneminde Türk aşiretleri tarafından bir yerleşim birimi olarak kullanıldı.Aladağ, Adana’ya bağlı bir ilçedir ve aslında aynı ada sahip şehirdir.Doğusunda Kozan ilçesi, güneyinde İmamoğlu ve Karaisalı ilçeleri, batısında Pozantı ilçesi ve kuzeyinde Niğde ile Kayseri illeri bulunmaktadır.

  Yüz ölçümü 1.347 km² olup nüfusu 2019 nüfus sayımına göre 16.121 nüfusa sahiptir.Bu alanın 279 km²’si tarım arazisi, geri kalanı ise orman arazisi ve açık taşlık-kayalık arazidir. Aladağ ilçesi kuzeyde toros dağları, doğu ve güneyden Seyhan nehri ile çevrelenmiştir. Demirkazık dağı 3688 m rakımı ile torosların en yüksek zirvesi olarak Aladağ sınırları içerisinde bulunmaktadır. Aladağ’ın %49’u verimli (65.554 ha) olmak üzere %77’si ormanlarla kaplıdır.

  Tarım arazileri genellikle engebeli bir yapıya sahip olup verimlilik oldukça düşüktür. Sulu tarıma uygun arazi çok azdır. Tarım olarak çitle çevrilmiş bahçelerde meyvecilik yapılmakta, susuz arazilerde ise buğday ekilmektedir. Kiraz, elma, ceviz, hurma vb. meyveler yetiştirilmektedir.Eskiden “Karsantı” olarak bilinen Karaisalı ilçesine bağlı bu ilçe, 1987 yılında ilçe olmuştur.

  Aladağ İlçesinin merkezi Aladağ kasabasıdır. İlçenin kuzey kesiminde Toros Dağları’nın Aladağlar adıyla anılan kısmı bulunmaktadır. İlçe de adını bu dağlardan almaktadır. İlçe coğrafi açıdan dağlık bir bölgede olduğundan tarımda verimlilik düşüktür. İlçe, 6360 sayılı kanunla Büyük şehir ilçe belediyesi statüsüne dönüştürülmüştür.31 mahallesi bulunmaktadır.

  Turizm açısından en ünlü yerleri; Akören Kilisesi, Meydan Kalesi, Ağacakise Anıt Ağacı, Simit Çağlayanı, Eğner Mahellesi, Karpuzbaşı Çağlayanı, Mazilik Ören Kalesi, Posyağbasan Kalesi, Sani bey barajı,Sandıklı suyu ve Acı sudur.Aladağ, Adana iline bağlı, doğusunda Kozan, güneyinde İmamoğlu ve Karaisalı, batısında Pozantı, kuzeyinde ise Niğde ili Çamardı İlçesi ve Kayseri ili Yahyalı ilçesi bulunmaktadır. İlçenin çok geniş bölümü tepelik ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir.

   

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.