arama

  Adana Kozan Hakkında Bilgiler Ve Tarihçesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Yumuşak iklimi, yaylaları, tarihi evleri ve milattan önce kurulan medeniyetlere ev sahipliği yapmış kaleleriyle, Adana’nın en gözde ilçelerinden biridir. Umarım, bu turizm varlıkları, yakın zamanda Kozan’ın, turizmde büyük atak yapmasına neden olur.


  ULAŞIM:
  İl merkezine 68 km. uzaklıktadır. Adana tarafından girişte, Deli Çay üzerinde kurulan köprü geçilerek ilçeye ulaşılır. Özellikle yaz aylarında, bu yolculuğunuzda, portakal çiçeği kokuları size eşlik edecektir. Adana’dan özel aracınız ile, yaklaşık 45 dakikada Kozan’a ulaşmanız mümkün. Çevre il ve ilçelerden de, Kozan’a ulaşmak için alternatif yollar bulunuyor.

  kuşadası escort bayan

  GENEL:

  Kozan isminin anlamı şudur: Kozan şehri, Kozan dağının doğu eteklerine kurulmuştur. Kozan dağı, güneşi engeller, öğleden sonra Kozan gölgelik olur. Bu yüzden Kozan’a gölgelik anlamına gelen “Kuzan” denir.  Adana ovasının yukarı ova denilen kısmında, düz arazinin tepelik bölgeye geçtiği kısımda kurulmuştur.

  İlçe merkezinin rakımı 110 metredir. İlçenin 5 km kuzeyi yayla özelliği taşır.

  İlçede Akdeniz iklimi hakimdir ve buna bağlı olarak kışlar yağmurlu, yazlar ise kuru ve sıcak geçer. Yazları aşırı sıcak olması nedeniyle ilçe merkezindeki nüfusun büyük bölümü, kuzeyde bulunan yaylalara göç ederler. Toros dağlarının uzandığı kuzey kesim, geniş çam ormanlarıyla kaplıdır. Eşsiz güzellikleri ile bu dağlar yaz boyunca insanları barındırır.

  Kilgen çayı üzerine 1973 yılında Kozan Barajı inşa edilmiştir.

  NE YENİR:

  Kuşbaşı ve kıyma ile yapılan Adana kebabı, burada da oldukça ünlüdür. Yöre mutfağının en ünlü yemeklerinin başında içli köfte gelir. Kozan Belediyesi tarafından yapılan yemek yarışmasında “Kozan usulü Tarhana çorbası, Börek çorbası, Kozan usulü Ekşili köfte, Kozan usulü içli köfte, ciğer kebabı, Erişteli bulgur pilavı birinci oldu. Tatlı olarak Büzdürük tatlısı deneyebilirsiniz. Maya reçeli de olabilir.

  TARİHİ:

  Sis şehri ve arkasını verdiği dağlık bölge, Hititlerden Asurlara kadar uzanan tarih boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

  Tarihi Komana (Şar) şehri, erken dönemde Hitit-Kizzuvatna krallığının merkeziydi.

  Mezopotamya’dan İç Anadolu’ya uzanan ticaret ve kervan yolunun, Anavarza-Sis-Kayseri bağlantılı olması, bölgenin stratejik öneminden kaynaklanır.

  Sis şehrinin kuzeyindeki “Karasis” antik şehrinin giriş kapısında bulunan “fil” kabartması nedeniyle, İskender döneminde burada yerleşim bulunduğu kanıtlanır ve dağlara doğru uzanan kervan yolunun buradan kontrol edildiği kanıtlanır.

  Bölge: Asur, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim gördü. Asur belgelerinde geçen Sizu’nun (klasik çağlardaki Sisium veya sonraları kullanılan Sis) günümüzdeki Kozan olabileceği görüşü ağırlıktadır. Aynı zamanda Asur metinlerindeki Simala’nın “Sam’al” (Zincirli)’a eşitlendiği görüşleri de yaygındır. Sizu ve Simala isimlerine, Kültepe metinlerinde rastlanılır. Kozan’ın Kiraz Bel ve Gez Bel geçitlerini aşarak Kayseri ve Kültepe (Kanis Karum)’ye giden önemli bir yolun başlangıcında olması ve yakınındaki Tırmıl Höyükte bulunan MÖ II bin yıla tarihlenen yüzey buluntuları, Sizu’nun Kozan olabileceği ihtimalini güçlendirir. Muhtemelen kuzeyden Gez Bel üzerinden Kilikya’ya inen Asurlu tüccarların veya Doğu Kilikya’nın o zamanki insanlarının bu yolu kullanmış oldukları kuvvetli ihtimaldir. MÖ II. Bin yılın başlarına tarihlenen ve tarihçiler tarafından “Asur Ticaret Kolonileri Çağı” (MÖ 1950-1750) adı verilen dönemde, Asur devletinin Anadolu politikası barış ve sakinlik üzerine idi. Çünkü bu dönemde Mezopotamya ve Anadolu arasında yoğun bir ticaret vardı. Ancak yeni Asur devleti kurulunca, Anadolu politikası değişmiş, Anadolu’nun yeraltı ve yer üstü zenginliklerinden faydalanarak Akdeniz’e ulaşmayı hedeflemişlerdir. Roma döneminde dünya olimpiyat oyunları burada yapıldı. Bizanslıların ardından, bölgede Abbasi İslam ordusu görüldü. 1269 yılında, Anavarza şehrinde büyük bir deprem oldu ve şehirde yaşayan Ermeniler ve halk, Sis şehrine göçtüler. 1340 ile 1350 yılları arasında, bölge Ramazanoğulları ve Türkmen aşiretlerine geçti. 1375 yılında Mısır Memlükleri geldiler. 1517 yılında ise, Yavuz Sultan Selim, bölgeyi Osmanlı egemenliğine soktu. 1700-1865 yılları arasında: bölgede Kozanoğulları beyliği görülür ve bölge coğrafyasında isim “Kozan” olarak değişime uğrar. 1865 yılında Osmanlı ordusunu bölgeye geldi, Kozanoğulları bölgeden sürüldü ve Kozan Sancağı kuruldu.

  1’nci Dünya Savaşından sonra, 7 Mart 1919 tarihinde Kozan, Fransızlar tarafında işgal edildi. 2 Haziran 1920 tarihinde ise, Kozan, Fransız işgalcileri ve Ermenilerden temizlendi. 1920 yılında, Kozan, milletvekili olarak Ankara’ya Mareşal Fevzi Çakmak’ı gönderir.

  1923 yılında Kozan vilayet oldu. 1926 yılında ise, Adana iline bağlı bir ilçe oldu.

  1930 yılında yaşanan ve Cumhuriyetin en önemli olaylarından birinde devrim şehidi olarak tarihe geçen Asteğmen Fehmi Kubilay, Giritli bir ailenin çocuğu olarak Kozan’da doğmuş ve çocukluğunun bir bölümünü Kozan’da geçirmiştir. Çünkü 1902 yılında Giritli muhacirler, Kozan’a yerleştirilmişler ve Kozan’ın sosyalleşmesine önemli katkı sağlamışlardır.

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.